Witamina D: niedobór zwiększa ryzyko rozwoju raka pęcherza

Naukowcy z Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii wzięli pod lupę siedem badań dotyczących zależności pomiędzy poziomem witaminy D a rakiem pęcherza. W każdym z badań wzięło udział od 112 do 1125 osób. Pięć z analizowanych prac wskazywało na zwiększenie ryzyka raka pęcherza u osób z niedoborem witaminy D.

W trakcie osobnego eksperymentu specjaliści badali komórki nabłonka jednowarstwowego występującego w pęcherzu moczowym w warunkach laboratoryjnych. Zaobserwowali, że komórki te ulegały aktywacji w odpowiedzi na witaminę D, co z kolei może stymulować odpowiedź układu odpornościowego na nieprawidłowe komórki i likwidowanie ich zanim przekształcą się w komórki nowotworowe.

„Choć musimy potwierdzić tę zależność podczas wielu kolejnych badan klinicznych, nasza analiza sugeruje, że niski poziom witaminy D w krwi może hamować tę odpowiedź komórek pęcherza na pojawienie się komórek nieprawidłowych”- zauważa autorka badań dr Rosemary Bland.

Zbyt niski poziom witaminy słońca łączono dotychczas ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia, zaburzeń poznawczych, chorób autoimmunologicznych oraz niektórych nowotworów.

źródło: pulsmedycyny.pl