Rządowy projekt ustawy wprowadzającej obowiązek wystawiania przez przedsiębiorców faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur trafił do Sejmu. Nowe przepisy mają wejść w życie od lipca 2024 roku.Celem nowych regulacji jest – jak wynika z uzasadnienia projektu – objęcie przedsiębiorców obowiązkiem wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Wejdą one w życie od 1 lipca 2024 r. Wcześniej proponowana data – 1 stycznia 2024 r. – została przesunięta w wyniku konsultacji społecznych.

Continue reading

Rok 2022 był rekordowy dla Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost. Najmniejsze lotnisko w Polsce obsłużyło ponad 42 tys. pasażerów. W tym roku nie zamierza zwalniać. Pojawiły się pierwsze informacje dotyczące siatki połączeń na 2023 rok. Wiadomo już, że wraca krajowe połączenie do Gdańska.

Continue reading

Wstrzymano odloty z największego lotniska w Izraelu Ben Guriona. Decyzja została podjęta w ramach strajku przeciwko planom rządu premiera Benjamina Netanjahu dotyczącym przebudowy systemu sądownictwa.Przewodniczący Histadrut, największej izraelskiej federacji związków zawodowych, Arnon Bar-Dawid zapowiedział w poniedziałek strajk generalny przeciwko wprowadzanej przez prawicowy rząd reformie sądownictwa. Rano przed parlamentem ponownie zebrali się demonstranci, a w ramach protestów wstrzymane zostały odloty z lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie.
Continue reading

Wielkanocny przemyt z Ukrainy. Do Bułgarii sprowadzono ogromny transport jaj. Nabiał namierzyli i zidentyfikowali jako nielegalny przedstawiciele Związku Hodowców Drobiu w Bułgarii. O swoich ustaleniach przedstawiciele bułgarskiej organizacji zawiadomili Agencję Bezpieczeństwa Żywności.”Istnieją obawy, że jaja mogły zostać przepakowane i sprzedawane jako produkt bułgarskie: – poinformował Związek Hodowców Drobiu w Sofii. Drobiarze twierdzą, że w ubiegłym tygodniu w ramach programu partnerskiego sprowadzono z Ukrainy do Bułgarii 2,5 mln jaj, jednak nie ma ich jeszcze na rynku.
Continue reading

Po nagłym zamknięciu drogowego przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach właściciele firm działających przy granicy stoją na progu bankructwa. O konsekwencjach, jakie ponoszą ich biznesy po decyzji ministra, piszą niemal do wszystkich świętych. — Ludzie w Białymstoku stracą majątki swojego życia. Właściciele hurtowni są pozadłużani, bo nie mają w tej chwili odbiorców, a towar zalega w magazynach.
Continue reading

Siedem osób zajmujących się wyłudzeniami podatku VAT zostało zatrzymanych przez policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku. Jedna z osób usłyszała też zarzut prania brudnych pieniędzy.- Członkowie grupy zamieszani byli m.in. w nierzetelne wystawianie faktur VAT, których kwota wynosiła 14,5 mln zł – poinformował w poniedziałek Piotr Pawłowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Blisko 3,2 miliona złotych z tej kwoty stracił skarb państwa.
Continue reading

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę we wrocławskim szpitalu tymczasowym przeznaczonym dla pacjentów z COVID-19. Ustalenia kontroli mogą wskazywać na „występowanie w skontrolowanej działalności obszarów zagrożonych mechanizmami korupcyjnymi”. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę we wrocławskim szpitalu tymczasowym przeznaczonym dla pacjentów z COVID-19. W ramach kontroli okazało się, że w szpitalu mogło dojść do korupcji

Continue reading

Unia Europejska chce, żeby po 2035 r. na rynek wjeżdżały nowe auta nieemitujące spalin. Dlatego stawia na elektryczne i wodorowe. A gdyby tak można jeździć zwykłym autem i nie generować emisji CO2? W Chile widziałem, jak produkują e-paliwo z wody i powietrza. Jest tylko jeden problem.By dostać się do Punta Arenas na południu Chile, w ciągu 24 godzin zaliczyłem cztery starty i lądowania. Nie bez powodu demonstracyjna fabryka e-paliwa powstała na końcu świata, a nie na przedmieściach Stuttgartu, niedaleko siedziby Porsche. Bo w tej części Patagonii silny wiatr wieje średnio przez ponad 240 dni w roku.
Continue reading

– Rząd pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków od spółek górniczych i paliwowych – poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że spółki potrzebują inwestycji, dlatego „nie można ich ostrzyc jak owce, do gołej skóry”.Sasin, pytany w Radiu Plus, czy będzie podatek od nadmiarowych zysków, odpowiedział: będzie, pracujemy nad tym.
Continue reading