Politycy PiS przekonują, że Donald Tusk „cynicznie” wykorzystał posiedzenie Rady Gabinetowej, by „odwrócić uwagę” od „niewygodnych” dla rządu tematów. – To dlatego chwycił się tematu Pegasusa i podważał CPK – mówią. Niektórzy twierdzą jednak, że sam Andrzej Duda zbyt słabo kontrował ofensywnego szefa rządu. I nie stawał w obronie partii-matki.

Continue reading

Na antenie RMF FM przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz nie wykluczył, że jedną z kolejnych komisji śledczych, które zostaną powołane, będzie komisja zajmująca się wyjaśnieniem decyzji dotyczących zakup respiratorów i maseczek. Zarzucił obecnej minister zdrowia „bierność” wobec nasilającej się liczby zakażeń koronawirusem.Według Arłukiwicza jedną ze spraw, która wymaga wyjaśnienia przed ewentualnie powołaną komisją śledczą, są decyzje podejmowane przez rząd podczas epidemii covidu dotyczące m.in. zakupu respiratorów i maseczekSkrytykował Ministerstwo Zdrowia, zarzucając obecnej minister „bierność” w reagowaniu na zagrożenie covid, m.in. sposób prowadzenia szczepień
Continue reading

– W najbliższym czasie przed lub po marszu organizowanym przez Platformę Obywatelską przygotowany jest plan aresztowania mojego syna, synowej, jak również niektórych pracowników NIK – powiedział Marian Banaś. Według prezesa Najwyższej Izby Kontroli te działania mają służyć zastraszeniu go oraz ograniczeniu działalności kierowanej przez niego agencji. Prezes NIK był w czwartkowe popołudnie gościem RMF FM. Marian Banaś – pozostający od wielu miesięcy w ostrym sporze z politykami Prawa i Sprawiedliwości – powiedział m.in., że „rządzący przygotowują aresztowania mojej rodziny oraz pracowników NIK”.
Continue reading

– Ukraina walczy o swoje interesy, to jest oczywiste. Ale to jest ich sprawa. Naszym zdaniem nie ma żadnych podstaw, żeby skarżyć w tej kwestii Polskę i Unię Europejską – mówi WP minister rolnictwa Robert Telus. Polityk odnosi się do doniesień o tym, że Ukraina planuje pozwać nasz kraj oraz UE w Światowej Organizacji Handlu. Chodzi o sprawę embarga na zboże.Rząd zapowiada, że Polska nie otworzy 15 września granicy dla zboża z Ukrainy. To nie podoba się naszym wschodnim sąsiadom, którzy grożą, że sprawa trafi do sądu. – Ukraina złoży pozew przeciwko Polsce i UE w Światowej Organizacji Handlu – zapowiedział wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kachka.
Continue reading

Z powodu fatalnych warunków atmosferycznych samolot z prezydentem Andrzejem Dudą nie mógł wylądować w Gdyni. Po kilku próbach pilot zawrócił do Warszawy. Trudny lot można zobaczyć na internetowych monitoringach.Prezydent Andrzej Duda miał w czwartek w Gdyni zapoznać się z aktualną oceną bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim w związku z rosyjskimi ćwiczeniami. Głowa państwa miała także przemawiać.
Continue reading

– To jest jakiś dramat. Jeżeli pracownicy Urzędów Skarbowych mieliby na poziomie urzędów w poszczególnych gminach decydować komu zablokować rachunek bankowy, a komu nie, bo może coś tam jest niejasne, to byłby po prostu skandal i trudno to jakoś inaczej komentować. (…) Pamiętam jak się skończył wielokrotnie zmieniany w ciągu roku Polski Ład i teraz nie mam nadziei, że to będzie lepsze. Będzie to kolejna próba zabrania pieniędzy przedsiębiorcom – mówi ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB w rozmowie z Agnieszką Zarębą w podcaście „Biznes. Między wierszami”.

Niemcy i USA wysyłają jasne sygnały: Ukraina w NATO będzie, ale to odległa przyszłość. – Kanclerz Scholz nie chce się wychylać i wychodzić z cienia USA – komentuje Gustav Gressel, b. oficer austriackiej armii. Z przecieków przed szczytem wynika też, że za bezpieczeństwo Ukrainy odpowiadać będą Waszyngton, Londyn, Berlin i Paryż. Co z rolą Warszawy? – Odpadliśmy z grona krajów, które mają coś do powiedzenia w NATO – podkreśla Ryszard Schnepf, b. ambasador RP w USA.Mimo wewnętrznych sporów i braku jednomyślności NATO, najpotężniejszy sojusz obronny w historii podejmie w Wilnie decyzje ws. swojej przyszłości w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Continue reading

Kontroli podatkowych nie przybywa, ale za to fiskus dużo lepiej celuje. Dziś urzędnicy nie szukają nieprawidłowości na oślep. Wiedzą dokładnie do kogo przychodzą na kontrolę i co chcą znaleźć. Na liście fiskusa jest wiele branż. Ministerstwo Finansów na prośbę Business Insidera przedstawiło aż 20 obszarów i branż najwyższego ryzyka wystąpienia nieprawidłowości podatkowych.
Continue reading

Rządowy projekt ustawy wprowadzającej obowiązek wystawiania przez przedsiębiorców faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur trafił do Sejmu. Nowe przepisy mają wejść w życie od lipca 2024 roku.Celem nowych regulacji jest – jak wynika z uzasadnienia projektu – objęcie przedsiębiorców obowiązkiem wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Wejdą one w życie od 1 lipca 2024 r. Wcześniej proponowana data – 1 stycznia 2024 r. – została przesunięta w wyniku konsultacji społecznych.

Continue reading