Sędzię Martę Pilśnik z Warszawy z zarzutów dyscyplinarnych uniewinniła nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Izba uznała, że sędzia miała prawo umorzyć sprawę prokuratora, któremu immunitet uchyliła nielegalna Izba Dyscyplinarna. TO PIERWSZY taki wyrok dotyczący ścigania przez ludzi ministra Ziobry za podważenie legalności instytucji powołanych w wymiarze sprawiedliwości przez PiS. Sędzia Marta […] Sędzię Martę Pilśnik z Warszawy z zarzutów dyscyplinarnych uniewinniła nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Izba uznała, że sędzia miała prawo umorzyć sprawę prokuratora, któremu immunitet uchyliła nielegalna Izba Dyscyplinarna.
Continue reading

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia nie uwzględnił w poniedziałek wniosku prokuratury o areszt dla Leszka Czarneckiego, choć podkreślił, że jest wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego mu czynu.Posiedzenie aresztowe Leszka Czarneckiego rozpoczęło się w poniedziałek po godz. 10. Sędzia Marta Pilśnik przez ponad 6 godzin słuchała argumentów obu stron postępowania karnego – prokuratora Przemysława Barańskiego i prokurator Marty Choromańskiej oraz obrońców Czarneckiego, mec. Jacka Dubois i mec. Jakuba Wende. Postanowienie sądu zostało ogłoszone przed godz. 18, ale miało charakter niejawny.
Continue reading

Izba Odpowiedzialności Zawodowej uwolniła od zarzutów dyscyplinarnych warszawską sędzię, która podważyła prawo b. Izby Dyscyplinarnej SN do uchylenia immunitetu prokuratora.Orzeczenie jest nieprawomocne i można się od niego odwołać. Chodzi o sędzię z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. IOZ we wtorek stwierdziła, że sędzia nie złamała prawa. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego warszawskich sędziów Piotr Grenda wnosił o ukaranie sędzi Pilśnik przeniesieniem na inne stanowisko. Obrona – w tym prezesi izb SN Michał Laskowski i Piotr Prusinowski – wniosła o uniewinnienie. To ich racje zwyciężyły. 20 sierpnia 2022 r. sędzia Marta Pilśnik wydała postanowienie zwalniające z aresztu oskarżonego o korupcję prokuratora Andrzeja Z. W uzasadnieniu wskazała, że decyzja Izby Dyscyplinarnej o uchyleniu immunitetu prokuratorowi nie jest skuteczną zgodą na ściganie. Powołała się na artykuł 253 Kpk. Mówi on, że środek zapobiegawczy należy niezwłocznie uchylić lub zmienić, jeżeli ustaną przyczyny, wskutek których został on zastosowany, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę.
Continue reading

Wiele lat temu wałbrzyskiemu przedsiębiorcy zarzucono m.in. przemyt pojazdów, zaniżanie ich wartości i korupcję. W efekcie stracił on swoją firmę i wpadł w długi. Teraz w końcu doczekał się sprawiedliwości i wielomilionowego odszkodowania od Skarbu Państwa. Marek Kubala czekał na to 23 lata.O sprawie pisze walbrzych24.com, który odnotowuje, że zakończył się proces wałbrzyskiego przedsiębiorcy. Marek Kubala po wielu latach procesów ma otrzymać od Skarbu Państwa 12 mln zł i 4 mln odsetek, choć wcześniej domagał się 33 mln zł.
Continue reading

Kim jest ksiądz January Wątroba? Do tej pory jego nazwisko nieczęsto pojawiało się w mediach, ale to może właśnie się zmienić. Duchowny stał się bohaterem afery działkowej. Miał przekazać działkę premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Informują o tym Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej i Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej. Do transakcji – jak przekonują posłowie opozycji – doszło niezgodnie z prawem.
Continue reading

Obecny premier Mateusz Morawiecki zakupił wiele lat temu działkę, która wcześniej została wyłudzona bezprawnie od Skarbu Państwa przez parafię we Wrocławiu – mówili na środowej konferencji posłowie KO: Dariusz Joński i Michał Szczerba.Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński przedstawili w środę wyniki swojej kontroli poselskiej, jaką przeprowadzili m.in. w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Continue reading

Mamy do czynienia z wielką aferą spekulacyjną z udziałem premiera polskiego rządu, a także z łamaniem prawa kościelnego – mówili na środowej konferencji prasowej posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba (KO), odnosząc się do zakupu i sprzedaży ziemi na wrocławskim Oporowie.Portal tvn24.pl podał w poniedziałek, że żona premiera Mateusza Morawieckiego, Iwona Morawiecka, zarobiła ponad 14 mln zł na sprzedaży działek we Wrocławiu, które razem z mężem kupili w 2002 roku za 700 tys. zł. Nieruchomość za 14,9 mln zł kupiła spółka, która powstała 10 miesięcy przed transakcją, w sierpniu tego roku – podał portal. W oświadczeniu przesłanym PAP Iwona Morawiecka zaapelowała o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji oraz o rzetelność w podawaniu szczegółów dotyczących sprzedaży tych działek.
Continue reading

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba oraz Dariusz Joński wystąpili na konferencji prasowej, na której przedstawili nowe ustalenia ws. działki Mateusza Morawieckiego. Według tego, co przekazali, Kościół miał przekazać bezprawnie Mateuszowi Morawieckiemu słynną działkę we Wrocławiu.Jak ujawniła wcześniej „Gazeta Wyborcza”, 700 tys. zł za grunty warte 4 mln zł miało być dla Mateusza Morawieckiego interesem życia. W 2002 roku obecny premier miał odkupić własność Kościoła na wrocławskim Oporowie. Tymczasem według najnowszych ustaleń działka ta nawet nie należała do Kościoła.
Continue reading

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów udostępnionych redakcji Monday News, w 2023 roku wszczęto 9051 kontroli celno-skarbowych. To wzrost o ponad 117 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.Według danych MF dla Monday News, w 2023 r. wszczęto 9051 kontroli celno-skarbowych. To o 117,4 proc. więcej niż w roku 2022 r., kiedy takich działań przeprowadzono 4163. Zakończono 7186 postępowań, co stanowi wzrost o 78,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Finałem 6660 kontroli były ustalenia (92,7 proc. wszystkich zakończonych), a w 2022 było ich 3689.
Continue reading