Witamina A może pomóc w leczeniu raka trzustki?

Wysokie dawki witaminy A mogą zwiększać skuteczność chemioterapii raka trzustki – informuje The Journal of Pathology.

Rak trzustki należy do najbardziej niebezpiecznych nowotworów – przeżywa tylko około 3 proc. pacjentów. Chemio- i radioterapia uważane są za mało skuteczne. Ze względu na trudności z rozpoznaniem pojawiają się przerzuty do innych narządów.

Komórki nowotworowe otoczone są przez inny rodzaj komórek – komórki podścieliskowe. Stanowią one do 80 proc. tkanki guza trzustki. W porównaniu z komórkami nowotworu są względnie normalne, jednak komunikują się z nimi i mają duży wpływ na postęp choroby. Komórki podścieliskowe mogą być celem dla nowych metod leczenia raka trzustki.

Zespół prof. Hemanta Kochera z Queen Mary University of London połączył chemioterapię z podawaniem witaminy A.

Jak wykazały badania przeprowadzone na hodowlach komórkowych oraz myszach, w przypadku gruczolakoraka trzustki wysokie dawki tej witaminy w połączeniu z chemioterapią gemcytabiną zakłócają liczne szlaki sygnalizacyjne, co ogranicza wzrost guza oraz jego inwazyjność.

Wyniki okazały się tak pomyślne, że planowane są badania kliniczne (o nazwie STARPAC) w celu ustalenia bezpiecznej kombinacji leku i witaminy A. Trwa rekrutacja pacjentów.

Możliwe, że w podobny sposób można byłoby zwiększyć także skuteczność leczenia innych nowotworów. Autorzy przestrzegają jednak pacjentów onkologicznych przed przyjmowaniem witaminy A na własną rękę.

źródło: rynekzdrowia.pl