Śląsk: Powstał Klaster Leczenia Niepłodności

Klaster będzie zrzeszać podmioty specjalizujące się w tematyce leczenia niepłodności. Wśród pierwszych instytucji członkowskich klastra są m.in. trzy śląskie uczelnie i klinika leczenia niepłodności.

Podmiotami wchodzącymi w skład porozumienia są: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Fundacja Gyncentrum oraz Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum.

Do Śląskiego Klastra Leczenia Niepłodności mogą przystąpić m.in. poradnie, szpitale, uczelnie, ośrodki badawcze i laboratoria, a także instytucje i firmy związane z rynkiem medycznym.

„Klaster powstał z myślą o rozwoju tej dziedziny medycyny w Polsce. Poprzez współpracę lekarzy i naukowców mamy szansę znaleźć nowe i innowacyjne rozwiązania w leczeniu niepłodności, poprawić jakość tego typu leczenia w kraju, a także ulepszyć już dostępne terapie i wprowadzić nowe technologie. Klaster w ramach porozumień prowadzić będzie także własne projekty naukowo-badawcze” – zapowiedział Paweł Czerwiński, prezes Kliniki Gyncentrum, która jest inicjatorem porozumienia.

Pomysłodawcom chcą zbudować i rozwijać relacje pomiędzy środowiskiem naukowym i medycznym, a samorządami lokalnymi. „Klaster będzie nie tylko szukał rozwiązań naukowych, stanie się także ciałem doradczym, gromadzącym ekspertów z różnych dziedzin związanych z leczeniem niepłodności. Z jego wsparcia będzie mógł skorzystać zarówno każdy z członków porozumienia, jak również zewnętrzny podmiot samorządowy planujący np. finansowanie zabiegów in vitro” – podkreślił Czerwiński.

źródło: pulsmedycyny.pl