Prezes NRL pisze do szefa TVP ws. programu na temat szczepień. Wzywa do…

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował pismo do prezesa zarządu Telewizji Polskiej S.A. w sprawie programu telewizyjnego pt. „Szeptem” emitowanego na TVP2. Apeluje o zaprzestanie publikacji tego odcinka na stronie internetowej tvp.pl.

„Sposób prowadzenia, dobór gości, materiał publicystyczny wskazywały na przeprowadzaną przez Telewizję Polska akcję antyszczepionkową. Program wydawał się mieć na celu wywołanie niepokoju wśród osób, które decydują się na szczepienia. Przedstawienie tematu szczepień w Polsce w sposób nawołujący do odstępowania od szczepienia kłóci się z misją publiczną Telewizji Polskiej” – pisze do prezesa Jacka Kurskiego szef Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zwraca uwagę, że gość programu Ryszard Grzebyk nie figuruje w Centralnym Rejestrze Lekarzy, co oznacza, że nie posiada prawa wykonywania zawodu lekarza i nie wykonuje tego zawodu.

„Został jednak przedstawiony jako „doktor medycyny naturalnej”, czyli przedstawiony tytułem w Polsce nie funkcjonującym. Mogło to wprowadzać widza w błąd co do wykształcenia i kwalifikacji zawodowych pana Ryszarda Grzebyka. Treści, które prezentował, jeszcze bardziej sugerowały, że rości sobie prawo do prezentowania wiedzy medycznej, co nie powinno mieć miejsca. Telewizja Polska nie powinna również akceptować promowania książki autorstwa pana Ryszarda Grzebyka. Poprzez sposób prezentowania tej publikacji widz mógł odnieść mylne wrażenie, że jest to publikacja naukowa akceptowana przez środowisko lekarskie” – podnosi Hamankiewicz.

Wskazuje też, że zobowiązanie ministra zdrowia oraz prezesa TVP w sierpniu br. do ”współpracy przy tworzeniu audycji związanych z profilaktyką zdrowia i kształtowaniem postaw prozdrowotnych dało nadzieję, że takie programy, jak wyemitowany 4 listopada 2016 roku program ”Szeptem”, będą zgodne z tym zobowiązaniem”.

„Z ubolewaniem stwierdzam, że tak się nie stało. Trudno bowiem uwierzyć, że Ministerstwo Zdrowia podpisałoby się pod taką formułą programu” – podkreśla Maciej Hamankiewicz.

źródło: rynekzdrowia.pl