Rezydenci o rozmowach z ministrem zdrowia: wreszcie konstruktywne

Rozmowy były wreszcie konstruktywne i merytoryczne, na pewno dialog się rozpoczął, jesteśmy na długiej drodze do osiągnięcia porozumienia – ocenił w piątek (19 stycznia) wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL dr Jarosław Biliński.

Pięć godzin trwało w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” spotkanie ministra zdrowia z lekarzami rezydentami, którzy domagają się wzrostu nakładów na zdrowie i podwyżek.

– Rozmowy były bardzo intensywne. Rozmowy wreszcie były konstruktywne i merytoryczne; pojawiła się propozycja dotycząca punktu brzegowego, która była warunkiem przejścia do dalszych rozmów tzn. przyspieszenie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia – powiedział Biliński.

– Omówiliśmy wszelkie nasze postulaty. Mamy natłok informacyjny, musimy wiele spraw we własnym gronie omówić i ustalić kolejne spotkanie, dalsze postępowanie. Na pewno dialog się rozpoczął, jesteśmy na długiej drodze do osiągnięcia porozumienia – dodał.

Po rozmowach minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że „pojawiło się światełko w tunelu”.

– Mam nadzieje, że kolejne spotkania i kolejne rozmowy będą owocowały dalszym postępem tych rozmów i efekcie uda się wynegocjować nowe rozwiązania dla dobra pacjenta, które będą satysfakcjonowały obie strony – powiedział Szumowski.

Minister zadeklarował, że w trakcie rozmów zostały poruszone „wszystkie punkty, które postulowali rezydenci. – Począwszy od wzrostu nakładów poprzez warunki pracy i płacy. Także myślę – to było dobre rozmowy. Nie będziemy komunikować żadnych szczegółów dlatego że negocjacje trwają, umawiamy się na kolejne spotkani, będziemy dalej ciągnęli te rozmowy – dodał.

Szumowski poinformował, że termin kolejnego spotkania zostanie ustalony „w trybie roboczym”.

Młodzi lekarze protestują od 2 października; domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń.

Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy – zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out – umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo; dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska.

Według szacunków MZ klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 4 tys. lekarzy; zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

PAP – Katarzyna Lechowicz-Dyl, Krzysztof Markowski