Parlament Europejski zatwierdził w czwartek (15 marca) przeniesienie Europejskiej Agencji Leków (EMA) z Londynu do Amsterdamu z powodu Brexitu. Jednocześnie skrytykowano sposób wyboru nowej siedziby bez udziału europarlamentu.
Za rezolucją głosowało 507 deputowanych, 112 było przeciw i 37 się wstrzymało.
Europosłowie w rezolucji domagają się od Komisji Europejskiej i władz Holandii przygotowania na czas odpowiedniej infrastruktury, aby zapewnić płynne przenosiny EMA. Wyznaczono również daty – przeniesienie EMA do jej tymczasowej lokalizacji najpóźniej do 1 stycznia 2019 roku i do jej nowej stałej siedziby nie później niż 16 listopada 2019 roku.
Europosłowie chcą też, żeby co trzy miesiące Holandia i KE przedstawiały sprawozdania dotyczącego tempa prac nad budową nowej siedziby EMA.
W deklaracji załączonej do rezolucji europosłowie skrytykowali procedurę zastosowaną przy wyborze nowej siedziby, „która de facto pozbawiła Parlament jego uprawnień, ponieważ nie był skutecznie zaangażowany w proces, a obecnie istnieje oczekiwanie, że po prostu potwierdzi dokonany wybór (…) w drodze zwykłej procedury ustawodawczej”.
Delegacja posłów do PE odwiedziła przyszłą siedzibę EMA w lutym i ostrzegła, że opóźnienia mogą zaszkodzić działalności Agencji.
EMA ma po przeprowadzce z Londynu w 2019 roku tymczasowo zająć biurowiec Spark w zachodnim Amsterdamie, zanim w roku 2020 zostanie ukończona budowa nowej siedziby agencji w południowej części miasta.
W listopadzie ubiegłego roku w ostatniej rundzie głosowania krajów członkowskich na posiedzeniu Rady UE Amsterdam i Mediolan zdobyły równą liczbę głosów i o wyniku zadecydowało losowanie. Zgodnie z regulaminem przeprowadziła je estońska prezydencja UE.
Europejska Agencja Leków odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt, dokonując oceny produktów leczniczych; analizuje wnioski o europejskie pozwolenia na dopuszczenie leków do sprzedaży. To największa unijna instytucja w Londynie, która zatrudnia 900 osób, a jej roczny budżet wynosi 322 mln euro. Odwiedza ją rocznie 36 tys. ekspertów pracujących nad oceną leków.
Zmiana lokalizacji agencji jest bezpośrednią konsekwencją decyzji Wielkiej Brytanii z czerwca 2016 roku o wystąpieniu z UE. Ta kwestia nie jest objęta negocjacjami w sprawie Brexitu, lecz jest uzgadniana wyłącznie przez pozostałe 27 państw członkowskich UE.
źródło: PAP/Rynek Zdrowia