Europol zapolował na międzynarodowe siatki przestępcze, które wciągają osoby w trudnej sytuacji materialnej do prania brudnych pieniędzy. W akcji brała udział także polska policja. Wykryła ona 51 tzw. mułów finansowych oraz 14 osób, które zajmowały się ich rekrutacją. Pieniądze pochodziły głównie z przestępstw internetowych. EMMA (European Money Mule Action) to cykliczna akcja, którą koordynuje Europol we współpracy z 27 krajami oraz Eurojustem, Interpolem, Europejską Federacją Bankową (EBF) oraz FinTech FinCrime Exchange.
Jej celem jest rozbicie międzynarodowych siatek przestępczych, które wciągają inne osoby do pomocy przy praniu pieniędzy pochodzących z przestępstw.Są to przede wszystkim pieniądze pochodzące z szeregu oszustw internetowych, takich jak zamiana kart SIM, ataków typu „man in the middle”, oszustw związanych z handlem internetowym i phishingiem.
W procesie rekrutacji tzw. mułów finansowych wykorzystywani są studenci, imigranci i osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej. „Zorganizowane grupy przestępcze oferują im łatwe pieniądze za pośrednictwem legalnie wyglądających ogłoszeń o pracę i postów w mediach społecznościowych” – poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.
Dodał, że osoby odgrywające rolę „mułów” nie tylko przekazują pieniądze pomiędzy krajami, ale także podróżują między nimi w celu założenia kont bankowych za granicą, które w przyszłości mogą być przez nich użyte.W tym roku akcja trwała ponad dwa miesiące i zakończyła się w sumie 1803 aresztowaniami i zidentyfikowaniem ponad 18 tys. „mułów finansowych”. Zapobieżono utracie blisko 67,5 mln euro.W Polsce akcję koordynowało Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze ujawnili 51 „mułów finansowych”, 14 osób zajmujących się ich rekrutacją. Wykryto 774 nielegalne transakcje oraz zapobieżono utracie blisko 900 tysięcy złotych.
W tegorocznym EMMA 7 wzięły udział Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Kolumbia, Czechy, Estonia, Finlandia, Grecja, Niemcy, Hongkong, Węgry, Irlandia, Włochy, Mołdawia, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Hiszpania, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone.
źródło: money.pl