Morawiecki kontra Radziwiłł: spór o prywatny biznes w zdrowiu

Kluczowy dla Ministerstwa Zdrowia projekt o sieci szpitali został wstrzymany, przynajmniej czasowo. To bardzo zła wiadomość – ocenia Gazeta Prawna.

Wyjaśnia, że wszystko za sprawą wicepremiera i ministra finansów Mateusza Morawieckiego, który chce rozpatrzeć ustawę pod kątem ekonomicznym. To już druga interwencja wicepremiera w stosunku do projektu resortu zdrowia.

Projekt ustawy, dzięki której aż 91 proc. pieniędzy na leczenie szpitalne miałoby trafiać do z góry ustalonej liczby placówek – głównie publicznych – na dniach miał być rozpatrywany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Ale został skierowany do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, czyli pod lupę szefa resortu finansów, o czym poinformował portal PolitykaZdrowotna.com.

Potwierdziło to Ministerstwo Rozwoju. – Wszystkie gospodarcze projekty trafiają na KERM – podkreśla Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. Tyle tylko, że dotychczas twierdzono, iż sieć nie będzie miała znaczącego wpływu na gospodarkę i firmy.

Portal politykazdrowotna.com podkreśla, że szef Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, wicepremier Mateusz Morawiecki jest krytyczny wobec projektu dotyczącego sieci szpitali.

Już kilka tygodni temu przekonywał ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, że prywatne podmioty medyczne powinny być zachęcane do inwestowania na rzecz polskiego rynku ochrony zdrowia. W ocenie wicepremiera Morawieckiego, efektem wejścia w życie nowych przepisów będzie zepchnięcie na boczny tor prywatnych placówek. Nie będą miały szans w rywalizacji o pieniądze z NFZ z publicznymi szpitalami.

źródło: rynekzdrowia.pl