Szokujące prognozy Saxo Banku

Saxo Bank jak co roku przedstawił 10 szokujących prognoz na kolejny rok.

Znana z kontrowersyjnych prognoz duńska instytucja podała swoje typy na 2017 r. W tym roku spośród naszkicowanych przez nią alternatywnych scenariuszy niemal idealnie sprawdziły się dwa. Bank przewidział umocnienie rubla o blisko 20 proc., trafił też z hossą w Brazylii i na innych rynkach wschodzących (dwie kolejne prognozy sprawdziły się częściowo).

Były jednak i takie prognozy, które poniosły spektakularną klapę. Notowania euro wcale nie umocniły się do 1,23 USD, a w wyborach za oceanem demokraci nie odnieśli miażdżącego zwycięstwa, lecz zanotowali sromotną klęskę. Taki jednak urok prognoz, które z założenia mają pokazywać niezbyt prawdopodobne, jednak często zupełnie niedostrzegane przez inwestorów szanse i zagrożenia. Również w tym roku instytucja podała 10 alternatywnych scenariuszy. Oto one.

1. Wielka Brytania rezygnuje z wyjścia z UE
Przestraszona falą populizmu Bruksela zgadza się na ustępstwa wobec Londynu, zwłaszcza w kwestii imigracji i ważnych dla brytyjskich banków praw paszportowych. Brytyjski parlament odrzuca projekt zakładający opuszczenie UE, zamiast tego aprobując zaproponowane nowe warunki członkostwa w bloku. Bank Anglii podnosi stopy procentowe, a funt znacząco umacnia się do euro.

2. Wzrost w Chinach przyspiesza, wywołując hossę
Chińskie władze dochodzą do wniosku, że model wzrostu napędzanego eksportem i inwestycjami infrastrukturalnymi się wyczerpał. Posługując się polityką fiskalną i monetarną przestawiają gospodarkę na model w większym stopniu oparty na wydatkach konsumpcyjnych. Stymulacja gospodarki oraz dalsze otwieranie krajowych rynków przed inwestorami zagranicznymi sprawia, że w 2017 r. wzrost PKB przyspiesza do 8 proc., a główny wskaźnik giełdy w Szanghaju rośnie o 60 proc.

3. Fed łagodzi politykę na wzór japoński
Wyprzedaż na rynku obligacji amerykańskiego skarbu, wywołana planami złagodzenia polityki fiskalnej przez Donalda Trumpa, postępuje. Rentowności 10-latek sięgają 3 proc., wywołując wśród inwestorów panikę. Aby uspokoić sytuację, Fed sięga po strategię łagodzenia polityki na wzór japoński i deklaruje ustabilizowanie rentowności obligacji 10-letnich na poziomie 1,5 proc. Rynki papierów skarbowych dynamicznie odbijają się od dna.

4. Fala niewypłacalności spółek w USA
Stymulacja fiskalna w głównych gospodarkach doprowadza do wyprzedaży obligacji, także korporacyjnych. Amerykańscy emitenci obligacji o niższych ratingach praktycznie tracą możliwość refinansowania długu, a skutkiem są masowe niewypłacalności.

5. Przecena miedzi
Rudy metal, który w 2016 r. zyskał 20 proc., znów zaczyna tracić. Inwestorzy orientują się, że administracji Donalda Trumpa będzie ciężko zrealizować zapowiadany wielki program inwestycji infrastrukturalnych. Dodatkowo popyt chiński słabnie, w miarę jak władze stawiają na wzrost oparty na konsumpcji. Notowania miedzi załamują się o 52 proc., sięgając dna z kryzysu finansowego.

6. Rajd na rynku bitcoina
Pakiety stymulacji koniunktury przez Donalda Trumpa pobudzają wzrost gospodarczy i inflację, doprowadzając do podwyżek stóp procentowych. Skutkiem jest dalsze umocnienie dolara. Kraje rozwijające się próbują się przed tym chronić, szukając alternatywnych środków płatniczych. Popularność bitcoina w Chinach i w Rosji sprawia, że w obu tych krajach zaczyna on być akceptowany. Notowania kryptowaluty rosną blisko trzykrotnie, do 2100 USD.

7. Załamanie notowań w amerykańskiej branży medycznej
Powyborczy rajd w notowaniach spółek z branży kończy się, gdy inwestorzy zdają sobie sprawę, że polityka administracji Donalda Trumpa nie będzie wcale dla niej tak korzystna. Władze przystępują do reformy mającej na celu zmniejszenie kosztów opieki medycznej.

8. Odbicie kursu peso meksykańskiego
Notowania peso, które było jednym z największych przegranych wyborczego tryumfu Donalda Trumpa, zaczynają silnie rosnąć, gdy inwestorzy orientują się, że nowa administracja nie jest w stanie ograniczyć handlu z Meksykiem. Szczególnie znaczące, sięgające 30 proc., jest umocnienie peso na tle dolara kanadyjskiego, który cierpi za sprawą ograniczenia finansowania zakupów nieruchomości w Kanadzie przez wyższe stopy procentowe.

9. Notowania włoskich banków odbijają o 100 proc.
W strefie euro powstaje bank złych długów, który pomaga mającym kłopoty instytucjom finansowym podnieść kapitał i pozbyć się toksycznych aktywów. Włoskie banki, w których bilansach tkwią złe długi na 200 mld EUR, korzystają na tym najbardziej. Ich notowania rosną o ponad 100 proc., co jest najlepszym wynikiem wśród wszystkich aktywów na świecie.

10. Gigantyczny program infrastrukturalny w UE
Unia Europejska, mierząca się z zagrożeniem ze strony eurosceptyków, rozpoczyna 6-letni plan stymulacji koniunktury o wartości 630 mld EUR. Dodatkowo kraje członkowskie przeprowadzają wielką emisję obligacji na potrzeby wartego 1 bln EUR programu inwestycji infrastrukturalnych. Celem jest pogłębienie więzi między krajami unijnymi i zachęcenie napływów kapitału do regionu.

źródło: pulsinwestora.pb.pl