Wartość globalnego rynku farmaceutycznego w 2021 roku wyniesie prawie 1,5 bln USD. Po osiągnięciu dotychczasowego, rekordowego poziomu, tempo wzrostu powróci do niższych wartości – wynika z raportu opublikowanego przez QuintilesIMS Institute.
Autorzy raportu wskazują, że obecne zaangażowanie w prace badawczo-rozwojowe (R&D) będzie skutkowało wprowadzeniem dużej liczby nowych leków.
– Przyniesie to wymierne korzyści pacjentom, szczególnie w kontekście skuteczności i efektywności prowadzonych terapii. Wprowadzanie nowych, przełomowych leków i jednocześnie, często niewystarczające w świetle niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych, środki finansowe będą zwiększały nacisk na ocenę farmakoekonomiczną prowadzonych terapii – dowodzą analitycy w raporcie QuintilesIMS Institute „Outlook for Global Medicines through 2021”.
Wartość globalnego rynku leków w 2021 roku, liczona w cenach producenta netto, szacowana jest w tym raporcie na 1,5 bln USD. Oznacza to 33% wzrost wartościowy, czyli o 367 mld USD więcej względem 2016 roku.
Średnioroczny wzrost wartościowy (CAGR 2017-2021) globalnego rynku leków osiągnie tempo na poziomie 4%-7%. Spodziewane jest zatem wyhamowanie wzrostu z poziomu 9% zanotowanego w 2014 i 2015 roku, który związany był przede wszystkim z wprowadzeniem przełomowych terapii stosowanych w leczeniu WZW C oraz chorobach nowotworowych.
Zakłada się, że niższe tempo wzrostu będzie wynikać także z kontynuacji presji na obniżanie cen, ze spowolnienia wzrostu ilościowego na rynkach dynamicznego wzrostu i z wygaśnięcia ochrony patentowej.
– W ciągu najbliższych pięciu lat rozwój rynku globalnego będzie stymulowany przez rekordowo wysoką liczbę nowych leków wprowadzonych do leczenia. Zakłada się, że z ponad 2 200 substancji aktywnych, będących obecnie w końcowej fazie rozwoju, w ciągu kolejnych pięciu lat co roku do obrotu wprowadzanych będzie średnio 45 nowych leków – informują analitycy firmy QuintilesIMS.
Zwracają uwagę, że Stany Zjednoczone pozostaną największym rynkiem farmaceutycznym na świecie, generując 53% prognozowanego wzrostu globalnego w ciągu najbliższych pięciu lat. Jednak roczne tempo wzrostu tego rynku spadnie prawie o połowę – z 12% w 2015 roku do 6%-9% do 2021 roku.
Prognozowany spadek wynika z wyhamowania wzrostu, jaki przyniosły leki stosowane w leczeniu WZW C oraz wpływu utraty ochrony patentowej i wprowadzenia leków biopodobnych w kilku istotnych obszarach terapeutycznych.
źródło: rynekzdrowia.pl