Nowe przepisy już obowiązują. Mandaty nawet do 14 tysięcy złotych

Tak wysokich mandatów za przewinienia skarbowe jeszcze nie było. Od początku maja obowiązuje nowe prawo. Teraz za rozliczenie podatkowe po terminie możemy dostać mandat nawet w wysokości 14 tys. złotych.

Z początkiem maja wzrosły maksymalne grzywny za wykroczenia skarbowe. W ramach nowych regulacji, maksymalna kara np. za złożenie deklaracji podatkowej po terminie może kosztować nawet 14 tys. złotych. Do końca kwietnia mandat skarbowy mógł być wystawiony na maksymalnie 5,6 tys. złotych.

Mandaty za przewinienia skarbowe mają odciążyć polskie sądy. Oczywiście tylko w przypadku, w którym przedsiębiorca zgodzi się na przyjęcie kary w tej formie.

Podwyżka mandatów została wprowadzona w nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Zawarty został tam zapis, który zwiększa kwotę mandatu z dwu- do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia.
Pomysł skrytykował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. – Zmieniany przepis bardzo dotkliwie zwiększa wysokość grzywny, a to nie wszystko. Daje uprawnienia organom do wymierzania mandatów bez konieczności występowania do sądu – powiedział Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

źródło: money.pl