Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) zwróciło się w piątek (26 maja) do wszystkich klubów poselskich z prośbą o spotkanie – informuje PZM w komunikacie prasowym.
„Jako Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM), najbardziej reprezentatywne przedstawicielstwo pracowników ochrony zdrowia w Polsce, informujemy, że (…) zwróciliśmy się z pismem do przewodniczących wszystkich klubów i kół poselskich. Ma to związek z obywatelskim projektem ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia, który został 15 maja br. złożony do Sejmu RP wraz z ćwierć milionem podpisów. W ciągu trzech miesięcy od tej daty musi się odbyć pierwsze czytanie ustawy w Sejmie” – czytamy w komunikacie.
PZM zwróciło się z prośbą o spotkanie z parlamentarzystami, w czasie którego Porozumienie przedstawi argumenty na rzecz przyjęcia przez Sejm wspomnianego projektu ustawy.
„Proponowana przez nas ustawa wprowadza minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych grup pracowników medycznych i jej zadaniem jest zerwanie z dotychczasową polityką kolejnych rządów III RP, która dyskryminowała pod względem wynagrodzenia pracowników służby zdrowia, a przez to – pośrednio – uderzała w polskich pacjentów” – wyjaśnia PZM.
„Nasza ustawa jest kontrpropozycją do ustawy Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła, która – de facto – utrwala obecną biedę w ochronie zdrowia. Obecny rząd, pod tym względem, mimo przedwyborczych obietnic, kontynuuje praktykę poprzednich rządów. Kłamie ten, kto mówi, że dba o chorego, a jednocześnie nie szanuje tych, którzy chorym służą” – piszą autorzy komunikatu PZM.
Komunikat sygnowany jest, w imieniu Porozumienia Zawodów Medycznych, przez Krzysztof Bukiela – przewodniczącego ZK OZZL, w porozumieniu z Tomaszem Dybkiem – pełnomocnikiem komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia.
źródło: rynekzdrowia.pl