– Rząd pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków od spółek górniczych i paliwowych – poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że spółki potrzebują inwestycji, dlatego „nie można ich ostrzyc jak owce, do gołej skóry”.Sasin, pytany w Radiu Plus, czy będzie podatek od nadmiarowych zysków, odpowiedział: będzie, pracujemy nad tym.
Wskazał, że spółki energetyczne praktycznie już zostały pozbawione nadmiarowych zysków, gdyż będą one pokrywać koszt regulacji zamrażających ceny energii.- Jest kwestia spółek górniczych, bo część tych spółek na mocno rosnącej cenie węgla zarobiła bardzo dużo. Głównie chodzi tu o węgiel koksujący. Zyski JSW były rekordowe w zeszłym roku, zapowiadają się rekordowe w tym roku. I jest kwestia Orlenu, czyli przerobu ropy naftowej – powiedział Sasin.
Jak poinformował, prace toczą się w resorcie klimatu, we współpracy z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Aktywów Państwowych.- Pracujemy nad stworzeniem mechanizmu, który wyrównałby te dysproporcje, czyli zyski, które wynikają nie z rozszerzenia działalności, ale ze wzrostów cen – powiedział wicepremier.Sasin: zmiany obejmą poprzedni rok
Dodał, że rozwiązania będą wkrótce podane do wiadomości, projekt może być gotowy w marcu.
– Prawdopodobnie, nie chcę tego przesądzać, te rozwiązania obejmą też rok poprzedni – powiedział Sasin.- Pamiętajmy, że nie możemy tych spółek ostrzyc jak owce, do gołej skóry, bo potrzebujemy też inwestycji. Orlen zamierza zainwestować ogromne pieniądze np. w offshore. Jeśli chcemy transformacji energetycznej, to trzeba zainwestować ogromne środki. Musimy balansować – dodał wicepremier.
Pod koniec lutego Orlen poinformował, że wypracował w IV kwartale 2022 r. zysk netto w wysokości 8,1 mld zł. Zysk za cały 2022 r. przekroczył 21 miliardów zł. To najlepsze wyniki w historii. Podobne rekordy z powodu kryzysu energetycznego odnotowały spółki z tego sektora na całym świecie.
źródło: money.pl